|
art
|
art
  • Gdynia Improvisers Orchestra premiera płyty “Plastikowy Jednorożec”

Gdynia Improvisers Orchestra premiera płyty “Plastikowy Jednorożec”

Sierpień  2021 / 19 No Comments
Wywodzący się z Gdyni zespół skupia muzyków otwartych na swobodną improwizację. Orkiestra prowadzona jest za pomocą gestów (improwizacja dyrygowana) przez Marcina Bożka, pomysłodawcę i założyciela zespołu.
Orkiestra swoją premierę miała 18 stycznia 2018 roku w Teatrze BOTO, czego zapisem jest to wydawnictwo. Projekt ma na celu umożliwienie spotkań muzyków z różnych środowisk: improv, jazz, klasyka, alternatywa, rock czy pop i wspólne muzykowanie bez ograniczeń stylistycznych.
System gestów, którymi dyrygent prowadzi orkiestrę, nazywany jest Conduction. Opiera się on na kilkunastu znak ach opracowanych w latach 80-tych przez Lawrencea D. „Butch” Morrisa, wynalazcę metody i propagatora swobodnie dyrygowanej improwizacji. Dyrygent prowadzący orkiestrę opracowuje również własne znaki, które rozszerzają możliwości komunikacyjne z zespołem, nadając orkiestrze indywidualne brzmienie.
Orkiestra czerpie inspirację z zespołów Krakow Improvisers Orchestra i Viena Improvisers Orchestra, z których dyrygentami (Paulina Owczarek, Michael Fischer) M arcin Bożek miał zaszczyt pracować.GIO w rozumieniu założyciela, dźwiękami zapisanymi na płycie składa
ukłon w kierunku Yassu.

 Leave a reply